KOMETO.CZ - cesta k levnějšímu výkladu karet po telefonu pomocí předplaceného kreditu
Mám zájem

Kartářky on-line

Výklad karet - historie

Věštění bylo odjakživa velmi rozšířeným prostředkem obživy mezi Romy, a to proto, že vyžaduje minimum vybavení a lze ho vykonávat prakticky kdekoliv. K jeho šíření vedl i zájem neromské veřejnosti o získání předpovědi budoucnosti. Věštění bylo především záležitostí žen.

V době středověku však bylo majoritní společnosti zakazováno, aby si jakkoliv nechávala vykládat budoucnost, zvláště pak od Cikánek. Nicméně, tajemno a představa, že člověk bude vědět, co se stane, lidi na tolik lákala, že tyto zákazy přestupovali a chodili přímo k nim do tábora, nechávali si hádat. Nejčastěji hádali Cikánky z ruky a karty byly asi nejčastějšími způsoby předpovědi. Právě ony v podstatě přišly na to, že je to otázka psychologie, že musí pochopit, s čím tam člověk přijde, co by rád slyšel, a podle toho předvídají. Romové však mají velký vztah ke spojení s tajemnem a s něčím co je nad člověkem, nebo mimo pozemské dění. Mají takové cítění, že dokáží předvídat ze snů, ruky, věštění z karet, kávy a podobně.

Samozřejmě i v dnešní době je stále spousta Romek, které předpovídají z karet, nebo i čtením z ruky a živí se tím. Tento způsob obživy je pro ně typický po staletí a je spojen s kočováním. Když přijely na trh se svými výrobky, které prodávaly nejčastěji starší děti a ženy, aby si přivydělaly, tak používaly různé způsoby vykládání budoucnosti. Tu magie, se kterou je to spojené, je možné rozdělit na dva druhy: bílou a černou. Ta bílá je taková pomocná a černá je ta, která spíše ubližuje. A Romové často s tímto pomáhali obyvatelstvu, že třeba léčili zvířata. A oni měli zase jiné způsoby a jiné prostředky, které si přinesli ze své pravlasti a ze své znalosti. Častokrát nepoužívali žádné podivné prostředky, ale pro majoritní společnost to bylo neznámé, takže už k tomu měli určitý odstup. Nechali si sice zvíře vyléčit, nechali si sice pomoci, nicméně už tam byl efekt strachu.

Používaly se tarotové karty, dost často se jim říká i cikánské. Ale mimo to se používaly i obvyklé mariášové karty nebo žolíkové. Záleží na tom, ze kterých karet se dané kartářce nejlépe vykládá, případně se karty střídají dle toho, na co se daný člověk ptá. Věštění se dědí z generace na generaci a dle toho i kartářka vykládá. Pomocí karet lze i učinit výklad formou numerologie.